Powiem Wam szczerze, stresuję się trochę, że na blogu o Self-Reg piszę ciągle o stresie, jego redukcji itd. itp. Więc w ramach odtrutki, dziś o tym, czemu nie warto się aż tak stresować stresem. 

Kiedy zaczęłam sama nieco praktykować na sobie i dzieciach metodę samoregulacji, zafiksowałam się na etapie metody, który mówi właśnie o tym, żeby redukować stres, swój i dziecka. Jakoś mózg tak dziwnie działa, że wyłapuje najbardziej te negatywne informacje, zagrożenia, potencjalne negatywne skutki, więc… skupiłam się tym, co stres może zrobić z relacją, rozwijającym się mózgiem dziecka, zdrowiem, koncentracją w szkole… Boli już jak to piszę.

Dopiero w trakcie zagłębiania się w metodę zrozumiałam, że nie tędy droga. To znaczy nie do końca tędy. Skupienie się na stresie i jego redukcji tak naprawdę może nam tego stresu dodać. Zresztą nauka potwierdza, że stres jest niekorzystny dla zdrowia jedynie dla osób, które traktują go jako problem – warto obejrzeć wypowiedź Kelly McGonigal na ten temat (tutaj).

Bo cierpimy, jak nam się nie uda zredukować albo znaleźć stresora. Boimy się o przyszłość swoją, dziecka, całego świata, bo przecież tyle stresu wokół.

Bo czasem redukcja pewnych stresorów oznacza generowanie stresu w zupełnie nowym obszarze.

I kręcimy się w błędnym kole stresu.

Ale w Self-Reg są jeszcze 2 kolejne kroki:

  1. regeneracja sił (czyli „doładowanie baterii”, sprawianie sobie i dziecku przyjemności, budowanie dobrych relacji, odpoczynek…) i
  2. budowanie odporności psychicznej

Zresztą jest pewien poziom stresu korzystny/optymalny dla nas (oczywiście dla każdego nieco inny – ze względu na reaktywność na tenże) – taki stres, który nas motywuje i sprawia, że to, co robimy, robimy dobrze.

Kiedy sobie to uświadomiłam, odetchnęłam.

Nie samym stresem człowiek żyje ?

I nie samą walką z nim.